نمودار های حسابی و لگاریتمی

نمودار های حسابی و لگاریتمی

 

 

پیشین از تعریف و بررسی گونه های این نمودار ها نکته ی اولیه درباره‌ی دیتای مورد استعمال است , دیتا همواره نپخته است و نمی تواند لگاریتمی شود , بدین ترتیب افرادی که دیتا را از موسسات تامین کننده ی دیتا خریداری می نمایند و آن گاه آنان‌را در اپلیکیشن هایی مانند داینامیک تریدر , آمی بروکر , متا استاک و … اجرا می نمایند همواره چارت حسابی را روی نمودار می‌بینند .

نکته ی دوم این است که نمودار های ما در آنالیز تکنیکال دارنده دو محور ارزش و زمان است و در نمودار لگاریتمی صرفا محور بها ( محور عمودی ) لگاریتمی می شود و محور زمان ( محور افقی ) خطی باقی می‌ماند به این ترتیب لفظ صحیح خیس برای این دسته نمودار , نمودار نصفه لگاریتمی است که در بعضی اپلیکیشن ها به غلط به آن لگاریتمی گفته می شود .

در نوشته پایین از این خطا مرسوم به کارگیری کردیم و خواسته ما از چارت لگاریتمی به عبارتی نصفه لگاریتمی است!

براین اساس درصورتی که اپلیکیشن مورد به کار گیری , ابزار لگاریتمی کردن چارت را داشته باشد , میتوانید چارت را از موقعیت حسابی به لگاریتمی تغییر و تحول دهید و دیتا همواره نپخته است . به چارتی که دیتا به طور نپخته و فارغ از انجام تغییرات درصدی در ارزش نمایش داده می شود , چارت حسابی ( فراچارت : خطی ) میگوییم . در چارت حسابی تغییرات بها به طور خطی در حیث گرفته می شود که با حقیقت بازار مطابقت و همخوانی ندارد .

به چارتی که تغییرات بها در آن به طور درصدی در حیث گرفته شود , چارت لگاریتمی میگوییم . در چارت لگاریتمی تغییرات بها با واقعیات بازار منطبق جامعی داراست .

البته برای فهم و شعور خوبتر مورد چارتی را برای بررسی در لحاظ می‌گیریم . به عنوان مثال چارت حسابی و تعدیل شده پالایشگاه بندر عباس  را در لحاظ میگیریم :

حسابی و لگاریتمی

شبندر سهمی است که تکان افزایشی خیر در آن است و بها از محدوده ی ۷۰ تومان تا محدوده ی ۱۱۰۰ تومان رویش داشته است . برای توضیح بیشتر دو خرید و فروش ی ذهنی برای شبندر پباده سازی میکنیم .

 

نمودار های حسابی و لگاریتمی

 

 

در خرید و فروش ی اولیه شبندر را در ارزش ۱۰۰ تومان می‌خریم و در ارزش ۵۰۰ تومان میفروشیم , درین خرید و فروش ۴۰۰ تومان به ازای هر سهم سود کسب میکنیم . در خرید و فروش ی دوم شبندر را در ارزش ۷۰۰ تومان می‌خریم و در بها ۱۱۰۰ تومان میفروشیم , در داد و ستد دوم هم ۴۰۰ تومان به ازای هر سهم سود کسب میکنیم .

حسابی و لگاریتمی
نشانه معاملاتی شبندر ( برای غلو روی عکس کلیک نمایید )

این دو داد و ستد در دو قاب سبز رنگ روی چارت معلوم گردیده اند . این دو قاب سبز رنگ دقیقا طول برابری با نیز دارا‌هستند به دلیل آنکه اختلاف ارزش در قاب نخستین ۴۰۰ تومان ( ۴۰۰=۱۰۰ – ۵۰۰ ) و اختلاف بها در قاب دوم هم ۴۰۰ تومان ( ۴۰۰=۷۰۰ – ۱۱۰۰ ) هست . این ارتفاعِ برابر , خواص چارت حسابی ( فراچارت : خطی ) است .

البته آیا این چارت با این تناسب واقعیات بازار را نمایش می‌دهد ؟!

در داد و ستد نخستین چنانچه ۱۰۰ میلیون تومان از سهم شبندر را در بها ۱۰۰ تومان می خریدیم و بعد از ۴۰۰ تومان ارتقاء ارزش در سهم , آن را در ارزش ۵۰۰ تومان می فروختیم , در غایت ۴۰۰ میلیون تومان سود می کردیم .

در خرید و فروش دوم در‌صورتی‌که ۱۰۰ میلیون تومان از سهم شبندر را در ارزش ۷۰۰ تومان می خریدیم و بعداز ۴۰۰ تومان ارتقا ارزش در سهم , آن را در ارزش ۱۱۰۰ تومان می فروختیم , در غایت ۵۷ میلیون تومان سود می کردیم .

در خرید و فروش نخستین به ازای ۴۰۰ تومان ارتقا ارزش سهم ۴۰۰ درصد سود و در داد و ستد دوم هم به ازای ۴۰۰ تومان ارتقاء ارزش در سهم تنها ۵۷ درصد سود کسب کردیم!

به عینه مشخص و معلوم می شود در چارت حسابی میزان حقیقی و واقعی سود آوری و میزان تکان حقیقی و واقعی امواج معلوم نیست و طول فریم سبز اولیه  با سود ۴۰۰ درصدی با طول فریم سبز دوم با سود ۵۷ درصدی یکسان است!

چنانچه بخواهیم این نمودار را با حقیقت بازار و میزان حقیقی و واقعی سود آوری انطباق دهیم طول فریم سبز در خرید و فروش ی نخستین می بایست خیلی بزرگتر از طول فریم سبز در خرید و فروش ی دوم باشد

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *