بایدها و نبایدهای صدور چک

بایدها و نبایدهای صدور چک
هر کسی در تجارت و کسب و عمل به نوعی با ارزیابی راز و فعالیت داراست . ولی اکثر وقت ها اشخاص در صادر شدن نظارت و یا این که اخذ آن اشتباهاتی مرتکب می گردند که ابعاد قادر است در معامله‌های تجاری به زیان آنان به پایان برسد
عامل این فرمان , ناآگاهی و عدم احاطه بدون نقص بخش اعظمی از اشخاص به بایدها و نبایدهای صادر شدن و اخذ محاسبه است . بخش اعظمی فکر می کنند که در صادر شدن آنالیز , فقط مورخ , مبلغ و امضاء با اهمیت است! درحالی‌که با آشنایی یک سری ریزه‌کاری و خطا همگانی در صادر شدن و اخذ آنالیز , می‌توان تا حد متعددی از مشکلات احتمالی دوری کرد .
با ما همراه باشید تا با بعضا از این ایرادات همگانی در دعوا محاسبه و بایدها و نبایدهای صادر شدن و اخذ آن آشنا گردید .
صادر شدن ارزیابی در وجه حمل کننده
یک کدام از بزرگ‌ترین اشتباه‌های متداول در موضوع تحلیل , صادر شدن آن در وجه حمل کننده است . چون اساسا شما ارزیابی را در عوض اخذ سرویس ها و یا این که خرید یک متاع , به مخاطبی مشخص و معلوم ارائه میکنیم و بالعکس ; ولی به‌استثنای چک‌هایی که برای تضمین و ضمانت صادر می کنید که درپی موقعیت آن را توضیح داده‌ایم .
براین اساس می بایست محاسبه را در وجه به عبارتی فرد صادر فرمایید . به عنوان مثال بنویسید : «در وجه آقای حمید محمدی بابت حق‌المشاوره قرارداد فلان . » با این فعالیت ارزیابی را از وضعیت همگانی بیرون کرده و آن را به طور کامل فردی میکنید .
یکی فواید این فعالیت خودداری از پرداخت مبلغ محاسبه در صورت سرقت و یا این که مفقود شدن آن است . چون در صورتیکه سازه به هر علتی اقساطی که در وجه حمل کننده نوشته‌اید , گم یا این که سرقت شود , هرکسی که آن را پیدا نماید , میتواند با ارائه ارزیابی به بانک , مبلغ آن را درخواست نماید . حتی‌د‌ر صورت خالی بودن اکانت , هرکسی می تواند مقابل شما گلایه و یا این که مبادرت قضایی کند!
احتمالا بپرسید که در صورتی فرد گیرنده تحلیل بخواهد آن را به فرد دیگری واگذار نماید , چه‌کاری می بایست انجام دهد؟ در‌این حالت بایستی فردی که آنالیز در وجه وی صادر شده , پشت آن را امضاء نماید و اسم خویش را بنویسد . این روش مطمئن‌تری است . بدین ترتیب خوبتر است غیر نقد که در وجه حمل کننده باشد را خیر پذیرش نمایید و خیر صادر!
بایدها و نبایدهای صدور چک
صادر شدن آنالیز به طور غیابی
نادرست مرسوم دوم درخصوص محاسبه , صادر شدن آن در غیاب کسی است که بررسی در وجه وی متن می‌گردد . مثلاً طرف اکانت شما غیر نقد را به‌عنوان پرداخت بدهی نوشته‌ و با پیک برای شما می‌فرستد .
پذیرش کردن این چک‌ها , فعالیت صحیحی نیست . چون آنالیز الزاماً می بایست در حضور خویش شما متن شود و قاعدتا می بایست ناظر بر نوشتن ارزیابی باشید تا ابعاد در صورت پیدایش اختلاف , شخص صادرکننده نتواند ادعایی بر اساس جعلی بودن بررسی داشته باشد .
ولی بعضی وقتها احتمالا آن‌قدر به طرف‌های مقابل خویش اعتماد داشته باشید که زمینه صادر شدن آنالیز به طور غیابی , عملاً به رویه‌ای معمولی بین شما و آن ها تبدیل‌شده است و ایراد خاصی تولید نمیکند . ولی خوبتر است از اشخاصی که آنان‌را به صحت نمی‌شناسید , به طور غیابی تحلیل اخذ نکنید .
ابهام در صادر شدن آنالیز به‌عنوان تضمین
در نوشته چک‌هایی که به‌عنوان ضمانت صادر میکنید , می بایست بنویسید که‌این تضمین دقیقاً بابت چیست؟ به عنوان مثال بنویسید : «در وجه آقای حمید محمدی بابت ضمانت حسن انجام فعالیت قرارداد فلان . »
نکته حائض اهمیت در اینجا این است که بانک به‌شرط ضمانت توجهی نکرده و مبلغ بررسی را در حالتی که اکانت موجودی داشته باشد , پرداخت و در غیر این صورت برای آن سند عدم پرداخت صادر کرده و به اصطلاح محاسبه را رجوع و برگشت می زند .
ولی ذکر ضمانتی بودن روی ارزیابی , از این‌ جهت اهمیت دارااست که در صورتیکه حمل کننده آنالیز , علیه‌تان گلایه کیفری نماید , شما میتوانید با ثابت ضمانتی‌بودن ارزیابی , در گلایه کیفری تبرئه شده و از مجازات حبس رهایی یابید . از این رو سفارش میکنیم در نوشتن تحلیل , سفته و یا این که حواله‌های بانکی دیگر , مدام بدبین باشید!

    ارسال دیدگاه

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *

    پنج × 5 =