مصاحبه با جس فلدر معامله گر بازارهای مالی

مصاحبه با جس فلدر معامله گر بازارهای مالی

 

 

گفتمان کننده : ۲۰ سال است که جس فلدر در حوزه‌ رئیس سرمایه عمل می­کند . وی او‌لین کار رشته ­ای خویش را در شرکت Bera Stearnآغاز کرد و بعد یک صندوق سرمایه­ گذاری یکسری میلیارد دلاری در sanata monica کالیفرنیا تأسیس کرد . او به­ طراوت یک کمپانی خانوادگی در شهر Bend در ایالت Oregon تأسیس کرده که نشریه The Felder Reprot را منتشر می­کند .

این نشریه , نشریه­ای تخصصی را برای سرمایه ­گذاران حقیقی و واقعی چاپ می­کند . اینجانب جس فلدر را قبلاً هم می­شناختم , البته چیزی که نظرم را به وی جلب کرد , مقاله ­ای بود که در وال استریت ژورنال ( Wall Sreat Jornal ) منتشر کرد : «چرا جس فلدر از پرهزینه ­ترین تصمیمی که در معاش خویش گرفته پیشمان نیست؟» در‌این مقاله , وی به جدا شدن از صحنه کار در وال استریت و تأسیس کمپانی سپرده گذاری یک‌سری میلیون دلاری­ اش , اشاره می­کند . در پی , جزء مقاله را می­خوانیم :

نزدک

۱۵ سال پیش , در طول وقوع حباب شرکت­های اینترنتی که شاخص نزدک ( فراچارت : NASDAQ : این بازار بزرگ‌ترین بازار معاملهٔ الکترونیک سهام در ایالات متحده است ) به ۵۰۰۰ رسیده بود , اینجانب از سوی معامله­ گر ارشد و مؤسس شرکتی که تبدیل شده بود به یک کمپانی سپرده گذاری یک‌سری میلیون دلاری , استعفا دادم که پرهزینه ­ترین تصمیم زندگی­ ام بود .

برهان استعفایم خیر بی میلی به عمل دوچندان ( ۸۰ ساعت در هفته و احتمال دارد نیز بیشتر ) بود , خیر بی­ علاقگی به همکارانم ( اگرچه واقعاً دیگر عشق ­ای به آن‌ها نداشتم! ) و خیر چه بسا بی­ میلی به کاری که انجام می­دادم ; بلکه بدین ادله استعفا دادم که فهمیدم بازار بورس , وال­ استریت , و مخصوصاً صندوق سرمایه ­گذاری­ ای که در آن کار می­کردم , لبریز شده بود از حقه­ بازی و کینه دوزی ; و اینجانب دیگر نمی­توانستم این جو را تحمل کنم و جزئی از این موسسه باشم ( این قضیه مانند یک پتک بر سرم می­خورد و دیوانه­ وار اذیتم می­کرد ) .

وی مقاله­ اش را با این گزاره به پایان رسانید : تا به حالا تمام تلاشم را کرده­ ام تا بفهمم به چه شکل می­توان با شایسته ترین منش اخلاقی ممکن به مردمان در موضوع سرمایه­ گذاری یاری رساند .

 

 

مصاحبه با جس فلدر معامله گر بازارهای مالی

 

طاقت کن , پاره ای تأمل . یعنی می­گویید جس فلدر کمپانی سرمایه­ گذاری چندین میلیارد دلاری دارنده سکو “ B ” را که خودش تأسیس کرده بود , به خاطر رعایت خوی , صداقت و داشتن مصیبت وجدان رها کرد؟ بله , نجابت , کمترین چیزی است که دراین مورد می­توان گفت!

بعد از استعفا , سرپرستی کمپانی او‌را به فرد دیگری واگذار کردند . کمپانی سرمایه­ گذاری , بعداز گذشت کمتر از یک ده سال , با سرپرستی افراد دیگر با انبوهی از مشکلات حقوقی , افول شدیدی کرد . عجب ماجرا دیوانه­ کننده­ای! بعداز قرائت مقاله وال­ استریت ژورنال , به سراغ وی رفتم , با این انگیزه که ببینم آیا رغبت داراست تجریبات و دانشش را با اینجانب به اشتراک بگذارد . اگر‌چه به کلیه سؤالاتم جواب نداد , اما این مجال را در اختیارم گذاشت که هر ازگاهی ملاقاتی داشته باشیم تا بتوانم نظراتش را درموضوعات متفاوت جویا نحس .

چه چیزی برای نخستین بار دقت و عشق شما‌را نسبت به بازار سهام جلب کرد؟

جس فلدروقتی ۸ تندرست بود , پدرم یک کامپیوتر فردی برایم خرید که یک بازی شبیه­ ساز بورس به نام «میلیونر» داشت . زمان متعددی ارتفاع نکشید که از بازی خسته شدم و کنارش گذاشتم , اما با مضمون و مفاهیم بازارهای مالی آشنا شدم . به­ زودی معاملات مجازی را آغاز کردم . یک دفتر کار حسابداری داشتم که آخرها هر هفته داده ها بها را در آن به ­روزرسانی می­کردم . بالاخره سرمایه­ گذاری با یک اکانت حقیقی را آغاز کردم و هنگامی که در دانشکاه پذیرش شدم , فهمیدم این حوزه , همانی است که می­خواهم آتی کاری­ ام را در آن آغاز کنم .

چه روش یا این که راهکار معاملاتی بود که شما آن را انجام دادید و در آن چیره نبودید؟

طاقت فرسا است بیان کنم همگی این روش­ها باعث باخت اینجانب شده­ اند . در آن زمان کارایی کردم روش­های متفاوت را , که هر مورد مزیتی در مراحل کاری­ ام داشتند , تا جایی که احتمال دارد با نیز ادغام کنم . بعضی در وضعیت مختص خوبتر از سایر عمل می­کردند . تامل می­کنم وقتی که به یکی‌از آن ها بیشتر توکل می­کردم , به دردسر می افتادم . البته شرایط فعلی همت می­کنم

    ارسال دیدگاه

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *

    هفده + 14 =