معرفی صندوق اسپایدر

معرفی صندوق اسپایدر

 

 

یکی ابزارهای نوین سپرده گذاری که به قصد پیروی از یک شاخص معلوم و یاسبدی از بودجه های متنوع پباده سازی شده‌است صندوقهای سپرده گذاری قابل خرید و فروش ( ETF ) اسم دارا هستند . در واقع نوعی صندوق سپرده گذاری مشترک می‌باشد که همانند سهام قابلیت و امکان خرید و فروش در روز را دارا می‌باشد .

سرمایه گذران می توانند با خرید سهام صندوقهای قابل داد و ستد ( ETF ) به نوعی در سبد متنوعی ازدارایی های مالی ( سهام و ورقه ها شرکت کردن و… ) سپرده گذاری کنند . صندوقهای قابل خرید و فروش یکی پرطرفدارترین ابزارهای مالی میباشند که از ژانویه ۱۹۹۳ در ایالات متحده با معرفی صندوق اسپایدر ( SPDR ) آغاز شد .

مطرح ترین ETF عالم که بر روی طلا و جواهرات عمل می نماید صندوق اسپایدر است که حال صاحب حدود ۷۲۰ بدن طلا و جواهرات است ( طبق آمار سال ۲۰۱۴ ) . در واقع طلا جواهرات تحت عنوان یک دسته بیمه در بخش اعظم صندوقهای سپرده گذاری حضور دارااست و این صندوقها با خرید و فروش آن سود قابل قبولی را کسب می نمایند . به این ترتیب نقش سپرده گذاری هم تقاضای مضاعف قابل قبولی را برای طلا و جواهرات در مرحله دنیا ساخت نموده ( ولی کاهش بها طلا و جواهرات از سال ۲۰۱۳ صورت ی طلا و جواهرات را برای سپرده گذاری مخدوش کرده ) .

 

 

معرفی صندوق اسپایدر

 

 

جمعی از خرید و فروش گران بازار طلا جواهرات , خرید و فروشهای خویش را بر مبنای خرید و فروش های صندوق اسپایدر تهیه می نمایند , اما نباید خرید و فروشهای این صندوق در معاملات آن ها ملاک قرار داده شود , خیلی از مواقع بوده که‌این صندوق مبادرت به خرید طلا و جواهرات کرده اما طلای جهانی نزول کرده و یا این که بر عکس .

داده ها آماری جذاب از ذخایر طلای جهان
بر پایه ی برآوردها , بانک های مرکزی , شرکت ها فی مابین المللی , و جامعه ها در مجموع ۳۰۷۰۰ بدن طلا و جواهرات مساوی ۱۶٫۵ درصد از ذخایر طلای عالم را به خویش اختصاص می دهند .

همینطور تقریب زده می شود که وزن تمام طلایی که از اولِ مورخ تا سال ۲۰۰۹ میلادی استخراج شده به ۱۶۵/۰۰۰ بدن رسد ; یعنی نسبتاً ۵٫۳ میلیارد اونس ( هر اونس متساوی ۳۱٫۱۰۳۴۸ گرم ) . این میزان طلا و جواهرات , حجمی هم اندازه ۸۵۰۰ متر مکعب را اشغال می نماید . بنابراین تمام طلای عالم را می توان در مکعبی که هر ضلع آن ۲۰٫۴ متر است جای اعطا کرد .

    ارسال دیدگاه

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *

    19 − 17 =