آشنایی با معاملات دو طرفه

آشنایی با معاملات دو طرفه

 

آشنایی با معاملات دو طرفه

بصورت کلی و عام ما دو گونه بازار یا این که مارکت داریم : بازارهای یک طرفه و بازارهای دو طرفه . در بازارهای یک طرفه مثل بورس تهران شما فقط می‌توانید با آورده مالی خویش سهامی را بخرید و بعداز گذشت زمان سهامی را که از قبلی خریداری نموده اید را با سود یا این که ضرروزیان بفروشید . البته در بازارهای دو طرفه مانند آینده سکه در جمهوری اسلامی ایران یا این که بازارهای جهانی شما میتوانید علاوه بر خرید , فروش نیز انجام دهید , فروش سهامی که از پیشین نداشته اید! و از کاهش ارزش ها هم سود فرمائید . به دنبال مقاله به فراگیری اشکال معاملات در بازارهای یک طرفه و دو طرفه می‌پردازیم .

معرفی معاملات یک طرفه :

فرض فرمایید شما سهام جمهوری اسلامی ایران ماشین را در بورس تهران خریداری نموده اید . در صورتی‌که بها این سهام رویش نماید شما نیز سود می‌کنید و در صورتی کاهش پیدا نماید شما هم خسارت میکنید این کل قصه بازارهای یک طرفه میباشد که شما فقط صرفا از ارتقا و گران شدن سهام می‌توانید سود فرمایید و متنفع گردید .

یعنی داد و ستد گران تنها می‌توانند در سهام های رو به بالا ( گاوی ) سود نمایند . لذا در بازارهای یک طرفه می بایست کمین نمائید برای خرید در یک قیمت ارزان تا با ارتقاء آن سود کسب فرمایید .

سهام کشور‌ایران ماشین

معرفی معاملات دو طرفه :

در بازار های دو طرفه شما می‌توانید نیز از خرید سود فرمایید نیز از فروش . فرض نمایید نظرتان این است که سهام کمپانی اپل ( فراچارت : اپل در بورس ایالات متحده که یک بازار دوطرفه است قراردارد ) , گران داد و ستد می شود و حباب قیمتی داراست لذا می‌توانید سهام کمپانی اپل را بفروشید و در صورت کاهش بها آن سود ببرید . در‌این‌حالت‌ شما هیچ وقت از پیشین سهام اپل را نداشته اید و به تعبیری جنس و محصول نداشته را فروخته اید .

به تصویر ذیل که نمودار قیمتی کشور‌ایران اتومبیل در سال های ۹۵ تا ۹۶ هست توجه نمائید : در شرایطی‌که قابلیت و امکان معاملات دو طرفه بر روی این سهم ممکن بود شما می توانستید از نزول قیمتی که از حدود ۴۵۰ تومان تا ۲۴۰ تومان بوده فروش بزنید و کسب سود فرمائید ( فارغ از این‌که سهام کشور‌ایران خودرور را از قبلی داشته یا این که خریداری کرده باشید ) . البته همان طور که میبینید تنها میتوانید از ریز موج های افزایشی کوچک آن در زمان مسیر نزول , سود ببرید زیرا شما در یک بازار یک طرفه داد و ستد می‌کنید .

 

 

 

آشنایی با معاملات دو طرفه

 

 

شناخت با معاملات دو طرفه

نکته! همانگونه که در بازارهای یک طرفه زمانی سهامی را می خرید و صعود می نماید شما هم سود می‌کنید و در حالتی که نزول نماید شما هم خسارت میکنید , در بازارهای دو طرفه نیز در‌صورتی‌که سهامی را بفروشید و ارزش افت نماید شما سود میکنید و چنانچه ارزش بالا برود شما ضرر و زیان می‌کنید .

به نمودار سهام کمپانی اپل در پایین نگاه فرمایید . علاوه بر این‌که میتوانید این سهام را در ارزش های دلخواه بخرید و با صعود سهام سود نمائید , میتوانید سهام اپل در ارزش ۱۶۱ دلار بفروشید ولی در صورتی‌که ادله شما بر این است که‌این سهم در‌این بها گران داد و ستد می شود و حباب قیمتی داراست . در شرایطی‌که حق با شما بود و بها ها کاهش پیدا کرد شما سود می کنید . مالامال گویا است که در حالتی که نادرست فرمائید و ارزش سهام اپل ارتقاء بیابد و شما در داد و ستد فروش باشید مبتلا ضرر و زیان می‌شوید .

اکنون به نمونه ذیل اعتنا نمایید که کلیه حالتهای خیالی معاملات را در نمودار سهام کمپانی تسلا در بورس ایالات متحده تشریح کردیم . درین نمودار نیز معاملات سوده آبادی را و نیز زیان روستا یک خرید و فروش گر بیان شده .

اکنون که معنا معاملات دوطرفه را شعور کردید اضطراری است با چهار کلمه و واژه ( Sell , Buy , Long , Short ) هم به خیر و خوبی آشنا گردید .

● Long ( مفتوح کردن پوزیشن خرید ) : هنگامی شما به مراد ورود به خرید و فروش خرید , مبادرت به خرید سهام یا این که کالایی می‌کنید به آن Long گفته می شود یعنی شما از پیشین وضعیت نداشتید و اکنون یک خرید و فروش خرید گشوده میکنید .
● Short ( گشودن شرایط فروش ) : هنگامی شما به خواسته ورود به داد و ستد فروش , مبادرت به فروش سهام یا این که کالایی می‌کنید گفته می شود یعنی شما از گذشته موقعیتی نداشتید و اکنون یک خرید و فروش فروش گشوده میکنید .

 

 

    ارسال دیدگاه

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *

    پنج × 4 =