برنامه ریزی عصبی کلامی (NLP) و کاربردهای آن

برنامه ریزی عصبی کلامی (NLP) و کاربردهای آن
آیا تا به حالا اندیشه کرده‌اید…
چه‌گونه میتوانید خویش را نسبت به مساله متفاوت اطراف برنامه‌ریزی کنید؟
چه گونه می توانید خلق و خوی و عادت‌های نادرست و نامطلوب خویش را کنار بگذارید؟
چه‌طور میتوانید باورهای خویش را تغییر‌و تحول دهید؟
چه‌طور میتوانید با سایرافراد ارتباطات موثری برقرار کنید؟
و چگونه…
جواب تمام این پرسش‌ها در مغز و ذهن کلیه ما پنهان است و دیدنی است بدانید ما می توانیم مغز خویش را نظیر کامپیوتر برنامه‌ریزی کنیم و از این طرز چهت نیل به خواسته‌ها و هدف ها خویش منفعت ببریم .
در حقیقت برنامه‌ ریزی‌ عصبی‌ کلامی برای همه این پرسش‌ها و موقعیت‌های شبیه پاسخ‌های خیر دارااست .
برنامه‌ ریزی‌ عصبی‌ کلامی چیست؟
برنامه‌ ریزی ‌عصبی ‌کلامی مجموعه‌ای از رویکردها است که انگیزه آن بهبود مهارت‌های ارتباطی و ارتقا میزان اثربخشی این مهارت‌ها میباشد .
به لهجه بی آلایش , این روش ابلاغ می کند که درصورتی که جور اندیشه و الگوی رفتاری اشخاص چیره را ادراک کرده و آن را تقلید نمائید , میتوانید تقریباً شبیه نتیجه ها آن‌ها‌را به دست بیاورید .
برای ادراک خوبتر برنامه‌ریزی ‌عصبی ‌کلامی , وقتی را فکر کنید که بعداز انجام یک وظیفه طاقت فرسا , رئیستان , شما‌را به اتاق خویش فراخوانده است یا این که رمانتیک را فکر کنید که بعد از یک سخنرانی به شما دست داده است و یا این که چه بسا میتوانید به کودکی تبدیل گردید که باخشم بابا و مادرش مواجه شده‌است .
چه واکنش‌هایی درین حالت نشان می‌دهید؟ در چنین قوانینی , اکثر اوقات زمان ها عکس‌العمل‌های ما به‌طور غیرارادی و فارغ از این‌که آگاهانه در موردشان تفکر کنیم , حادثه میفتند .
احتمالا این واکنش‌های غریزی اثر مثبتی داشته و موءثر داشته باشند . ولی این قابلیت نیز می‌باشد که واکنش‌ها , اثرات نامطلوب و منفی داشته باشند .
به امداد برنامه‌ ریزی‌ عصبی ‌کلامی , می‌توان یاد گرفت ; به چه شکل واکنش‌های خویش را به مسیری جهت دهی کرد تا اثرات مثبتی بر جای بگذارند .
نکته‌ای که می بایست به آن دقت کرد این است که برنامه‌ ریزی ‌عصبی ‌کلامی ‌با وجود این که نوعی رویه و روش است , ولی در عین هم اکنون دارنده تکنیک‌ها و فنونی است که بایستی آنان را فراگرفت .
برنامه ریزی عصبی کلامی (NLP) و کاربردهای آن
برنامه‌ ریزی‌ عصبی‌ کلامی چه گونه پایه‌ریزی شد؟
رویکردهای برنامه‌ ریزی‌ عصبی ‌کلامی , از ده سال ۷۰ میلادی‌ , با مطالعه دو روان‌درمانگر آمریکایی روی اشخاصی که در برقراری رابطه , مهارت متعددی داشتند , پایه‌ریزی شد .
آنان با بررسی فعالیت‌های تعدادی بازرگان بزرگ و یک هیپنوتیزور دارای شهرت بدین فیض رسیدند که بشر مدام در اکنون برنامه‌ریزی‌شدن برای معاش خودش است و این برنامه‌ریزی به وسیله ضمیر ناخودآگاه او انجام میگردد و شخص موفقیت یا این که ناکامی در هر کاری را برای خودش برنامه‌ریزی میکند .
براین اساس با تولید و به‌کارگرفتن دستگاه‌های خاصی می‌توان این برنامه‌ریزی را در سوی دلخواه ساماندهی کرد . پس‌ از این تراز , برنامه‌ ریزی‌ عصبی‌ کلامی به مرور به صورت مدرن خویش ( با حدود ۳۰۰ روش و تکنیک متفاوت ) نزدیک‌تر شد .
طرح ریزی عصبی کلامی
ریجارد بندلر و جان گریندر بنیان‌گذاران برنامه‌ ریزی عصبی کلامی ( NLP )
برنامه‌ ریزی‌ عصبی‌ کلامی چه کاربردهایی دارد؟
از برنامه‌ ریزی‌ عصبی‌ کلامی میتوانید برای بالا بردن مهارت‌های‌تان در خوی مثبت و خالق به کار گیری فرمایید . تکنیک‌های این منش به شما یاری می کند تا هنگام برقراری رابطه با اشخاص , تفاهمی دوطرفه با آن ها پیداکرده و طوری سخن فرمایید که نیز عالم گردید و نیز دیگر افراد را به خیر و خوبی بفهمید .
در اینجا به تعدادی مورد از کاربردهای برنامه‌ ریزی‌ عصبی‌ کلامی اشاره می‌گردد :
با بهره‌گیری از الگوها و مهارت‌های زبانی می توانید در گفتگوهای‌تان سؤالات قوی و تأثیرگذارتری بپرسید و حاصل مثبتی بگیرید .
قوی خواهید بود که بفهمید از یک حالت یگانه چه نتیجه‌ای میخواهید و آنگاه مشاهده کنید که آیا دارید به ‌طرف آن سود تکان می کنید یا این که در درحال حاضر بدور شدن از آن میباشید .
به نیکی میتوانید در مورد عوض‌کردن رفتارتان انعطاف‌ به خرج دهید . مثلاً فرض نمائید میخواهید مذاکره‌ موفقی درباره ی یک قرارداد کاری داشته باشید .
با به کارگیری از برنامه‌ریزی عصبی کلامی , می توانید از آنچه میخواهید بگویید و جور گفت‌وگوی خویش دانایی بیشتری پیدا نمائید . ضمن این‌که می توانید بفهمید آیا طرف مقابل به سخنرانی شما جذب‌ شده است یا این که خیر .
این دور اندیشی به شما یاری می نماید که هر جا واجب بود , کردار و گفتارتان را تغییر‌و تحول دهید و به‌ این ‌ترتیب احتمال موفقیت شما ارتقا می یابد .

    ارسال دیدگاه

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *

    یازده − هشت =