logo
ads
سفارش طراحی انواع اکسپرت و اندیکاتور
search

از بین هزاران مقاله ما جستجو کنید...

مجموعه آموزشی جامع فارکس

عادات نادرست در معامله گری

عادات نادرست در معامله گری
عادات نادرست در معامله گری

عادات نادرست در معامله گری در این مقاله کوشش کردیم عادات باطل و تعصبات روانشناختی را که ممکن است بر نتایج معاملاتی شما تأثیر منفی بگذارد و آنچه شما می توانید برای غلبه بر آنها انجام دهید را برایتان آماده کنیم. چهار تعصب روانشناختی که احتمالاً بر نتایج معاملات شما موثرند و گذرگاه حل‌های مناسب […]

عادات نادرست در معامله گری

عادات نادرست در معامله گری

در این مقاله کوشش کردیم عادات باطل و تعصبات روانشناختی

را که ممکن است بر نتایج معاملاتی شما تأثیر منفی بگذارد و

آنچه شما می توانید برای غلبه بر آنها انجام دهید را برایتان آماده کنیم.

چهار تعصب روانشناختی که احتمالاً بر نتایج معاملات شما موثرند و

گذرگاه حل‌های مناسب برای غلبه بر آنها:

● تعصب  خودباوری بیش از حد ● تعصب لنگری ● تعصب تأیید ● تعصب نفرت از ضرر

  عادات نادرست در معامله گری  

آغاز کلام:

من بر علیه خودم

زمانی که شما آغاز به معامله گری می کنید چشمداشت دارید که

خویش را در روبرو بازار ببینید. اما کسان کمی می دانند که آنها

نیز در مساوی خویش رقابت و مبارزه می کنند(فراچارت: انسان مقابل انسان).

ما انسان هستیم، که به این معنی است که برتری های زیادی را هنگام معامله کردن داریم

(فراچارت: در مقایسه با روبات ها). هرچند معنی سایر آن این

است که ما باید با احساسات و نفس خود نیز مبارزه کنیم.

شما هیچوقت نمی توانید احساسات را از معاملات خویش حذف کنید

ولی می توانید یاد بگیرید که نقاط قوت و ضعف خود را معرفی کنید و

سخیف معامله گری که مناسب خودتان است را برگزیدن کنید. با این

حال فکر نکنید که استفاده از ربات ها یا معاملاتی که به چهره خودکار

انجام می شوند (فراچارت: اکسپرت ها) جایگزین پسندیده و بهتری به جای

فرهنگ و غرایز خدادادی شما است.  تعلیم و تحصیل و امتناع یا خود

کنترلی نقاط محوری و مهم در موفقیت در این بازارها هستند.

 

1-تعصب خودباوری بیش از حد

شما اندیشه می کنیدکه بازار را فهمیده اید؟ کتاب‌های بسیاری را مطالعه کرده‌اید و اندیشه می کنیدکه چیز دیگری برای یادگیری باقی نمانده است؟ و شما فقط احتیاج دارید که معامله کنید و حتما سود خواهید کرد. اگر این شخصیت خیلی به شما همانندی دارد پس شما از تعصب اعتماد به نفس بیش از مرز رنج می برید. چه مشکلی می‌تواند رخ دهد؟ در بازار داشتن خودباوری بیش از حتماً ممکن است که منجر به انجام معاملات بیشتر از مرز معقول شود. این زمانی است که شما به طور مرتب معامله می کنید یا داد و ستدها سنگینی انجام می دهید و سعی می‌کنید اندازه ی آن را افزایش دهید. نهایتاً شما در یک معامله ریسک بسیار فوقانی می‌کنید که شدنی است در خلاف جهت مد نظر شما جنبش کند. (فراچارت: البته معاملات بسیار در سوپر اسکالپر ها که بخشی از روال کاری آنهاست با معاملات بیش از مرز که به خاطر عدم تعادل در معامله گریست فرق دارد) آیا این منش همانند شماست؟ “من فقط در این معامله استاپ خورده ام، اما فکر نمی‌کنم که بد باشد، پس معامله ی دیگری را مفتوح می کنم”. یا: “من قصد دارم حجم این معامله را  افزایش دهم چون دانستن می‌کنم که این معامله ای هست که به پیگیری آن بودم و به من فایده زیادی خواهد داد. راه حل غلبه بر این تعصب تنظیم قوانین مدیریت ریسک دشوار گیرانه که ورود، برونرفت و میزان سرمایه‌گذاری شمارا در بر می گیرد، کلید غلبه بر این تعصب، ذهنی است. حتما استراتژی های معاملاتی خویش را  مرور و مرور کرده و موعد هایی را اختصاص دهید که از بازار کاملا بیرون شوید و به خویش استراحت دهید.

عادات نادرست در معامله گری

عادات نادرست در معامله گری

2-تعصب لنگری

آیا تاکنون با مفتوح نگه داشتن یک معامله در یک روند که به صورت مشخص و واضحی تمام شده است زیان کرده اید؟ پس شما از تعصب لنگری رنج می برید. تعصب لنگری یعنی اعتقاد بر این باشد که آینده همانند به حال حاضر خواهد بود. (فراچارت: به معنای لفظی اختصاص شدید به چیزی)

مشخصه های این تعصب چیست؟

شما دچار این تعصب ذهنی هستید اگر که خودتان را متقاعد می کنید که قدرت یک ارز یا سهام خاص با وجود آنکه سایر فاکتور های اساسی خلاف آن را می‌گویند به روال پیشین خواهد بود بدانید که قربانی این گونه از تعصب شده اید. شما به یک بازار ویژه یا معامله ی خاص به طور احساسی وابسته شده اید و در خلاف جهت روند جدید معامله خواهید کرد.

راه حل غلبه بر این تعصب:

دیدگاه جدیدی را از شیوه ی معامله گری خود کسب کنید. به عنوان نمونه اگر به طور معمول به نمودارهای ساعتی نگاه می کنید، نگاهی به نمودارهای یومیه یا هفتگی  بیندازید الی یک رویت گسترده‌تری از سطوح حمایت و مقاومت کسب کنید – در ضمن به منظور یافتن حرکت‌های بازگشتی به نمودارهای با بازه ی زمانی کوتاه تر بنگرید.

عادات نادرست در معامله گری

3-تعصب  خود تاییدی

اگر شما فقط به پیگیری اطلاعاتی هستید که باور فعلی تان را تایید کند بدانید که دچار “تعصب خود تاییدی” هستید. به عنوان نمونه، اگر فکر می‌کنید که قیمت زر افزایش خواهد یافت، شما فقط به تعقیب آگاهی ها و شاخص هایی خواهید بود که  باور شما را حمایت می کنند.

راه حل غلبه بر این تعصب:

استراتژی هایی وجود دارند که شما با استفاده از آن‌ها از طعمه ی این دام از تعصب خلاصی می یابید: پس از سپریدن این کارها، ممکن است ایمان های اولیه خود را مجدد ارزیابی کنید یا ممکن است که آن‌ها را تقویت کنید. حداقل  می‌توانید بگویید که کل ی سعی خود را سپریدن داده اید.

● سعی کنید اطلاعاتی را پیدا کنید که نظریه شما را رد می کنند – سپس آن را با اطلاعاتی که پشتیبان آن هستند مقایسه کنید و یک تصمیم گیری آگاهانه تر بگیرید.. ● در انجمن‌ها  نظریه ی خویش را با سایرین به اشتراک بگذارید و به تعقیب دیدگاه های متنوعی باشید که به شما در باره آنچه رخداد می‌افتد دید گسترده‌ تری می دهند. فقط صرف مطرح کردن نظریه خود به صورت عمومی می تواند به شما چشم انداز بهتری دهد.

عادات نادرست در معامله گری

4-تعصب نفرت از ضرر

هیچ‌کس زیان کردن را اخ ندارد. و خوف از زیان کردن به مراتب از حرص کسب فایده اغلب است. آیا به امید بازگشت یک معامله ی ضرر ده به هوده در یک معامله مانده اید؟ با وجود اینکه اندیکاتور ها یا سایر علائم این نظر شما را پشتیبانی نمی کنند؟.  اگر این چنین است پس شما از ضرر کردن واهمه دارید.

همه ی معامله گران این بازار زیان می‌دهند. این غیر واقع گرایانه است که فکر کنید کل ی داد و ستدها شما صحیح از آب در می‌آیند. همه ی معامله گران ضرر می‌کنند ولی نکته ی کلیدی این است که شما باید کمتر از هوده هایتان ضرر کنید.

راه حل غلبه بر این تعصب:

اگر استجابت معاملات ضررده برای شما مشکل است بی گمان برنامه ی مدیریت ریسک مشکل گیرانه ای را گردآوری کنید که به آن متعهد باشید. این برنامه باید تعداد معاملات مفتوح شما در یک زمان و در ضمن میزان ریسک در هر معامله را مشخص کند. این راهبرد ها باعث می شوند که ریسک خود را درسبدتان بخش کنید.

کنید.

عادات نادرست در معامله گری