سازمانهای مالی

این کتاب به چگونگی ایجاد سازمان های مالی میبردازد

در اوایل قرن بیستم توسعه صنای جدید ارتباطات و مخابرات سبب گردید تا حجم مبادلات میان کشور ها افزایش یابد. مبادلات بین المللی در ان زمان تا پایان جنگ جهانی اول از طریق انتقال شمشهای طلا میان کشور ها صورت می گرفت.

سازمانهای مالی

در دروه مورد بحث افزایش حجم مبادلات بین المللی و کافی نبودن ذخائر طلای برخی از کشور باعث به وجود امدن مشکلات عدیده ای در امر مبادلات بین کشور ها شد از این رو کشور ها نیازمند به ایجاد یک پول واحد بین المللی بودند. این پول می بایست مورد قبول همه کشور ها باشد و در عین حال وابسته یا تحت تاثیر نفوذ سیاستهای هیچ کشوری قرار نداشته باشد.

ولیکن در ان دوران به دلایل متعدد کشور ها نمی توانستند بر سر چنین پولی به توافق برسند. البته در دوران رونق سالهای ۱۹۲۹ – ۱۹۲۴ پول بعضی از کشور ها مانند دلار ، لیره استرلینگ واسطه مبادلات قرار گرفت ، اما در نهایت تسویه بدهی ها از طریق انتقال شمش های طلا انجام می گرفت. بدیهی است که در این دوران بعضی از کشور ها با کسری تراز پرداخت ها رو به رو می شدند.

انها برای جلوگیری از خروج ذخائر طلای خود از کشور بخاطر تسویه بدهی ها تلاش می کردند تا واردات خود را کاهش و در مقابل صادرات خود را افزایش میدهند. مشخص است که هدف از اتخاذ چنین سیاستی در کشور مربوطه کاهش میزان بدهیها بوده است و لیکن این سیاست منجر به پیدایش رکود اقتصادی در ان کشور می شد.

نتیجه نهایی اتخاذ چنین سیاست های اقتصادی و رکودی در کشور های صنعتی ظهور بزرگترین بحران اقتصادی در اواخر دهه ۱۹۲۰ بود.

بحران بزرگ سالهای ۱۹۳۲ – ۱۹۲۹ موجب روی کار امدن فاشیسم در المان و دسته بندی های اقتصادی و تجاری میان کشور های جهان شد.

 

  • pic1 عنوان مقاله : سازمانهای مالی
  • pic1 نویسنده : عرفان معتضد
  • pic1 زبان مقاله : فارسی
  • pic1 تعداد صفحات : 11
  • pic2 نوع فایل : PDF
  • pic2 حجم فایل : 720 کیلوبایت
  • pic4 لینک دانلود

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *

سه − دو =